Domov
   Futbalový klub
   Mapa umiestnenia
   Virtuálny sprievodca
   Letecká snímka
   Fotogaléria
   Cintorin Plechotice
   Dôležité kontakty
   Škola(y)
   Internetová sieť
   Verejné obstarávania
   Divadlo
   Knižnica
   Zmluvy a faktúry
   VZN
   Územný plán
   Obec na zemplin.eu

   Podnikatelia


Dnes je piatok,  
23. júl 2021  
Meniny má: Oľga

NePoUtStŠtPiSo
1

2

3

4
 KO
5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18
 KO
19

20

21

22

23
24

25

26

27

28

29

30

31
 SP   - Papier
S   - Sklo
Pl  - Zmiešané plasty
PF - PET flaše
KO - Komunálny odpad
EO - El.odpad a kov.obaly
NO - Nebezpečný odpad
 
Platnosť od 01.01.2018Divadelný súbor

Divadelný súbor Janka Borodáča pri ZO-ZDOS, Obecnom úrade v Plecoticiach

    Kultúrna a osvetová činnosť v obci bola a je spojená s prácou zanietených ochotníkov, ktorí na úkor svojho voľného času a neraz i finančných prostriedkov udržiavajú tradície miestnej ľudovej kultúry a ochotníckeho divadla.

    Ochotnícky divadelný súbor v Plechoticiach patrí k najstarším v Trebišovskom okrese. Školská kronika, ktorú v roku 1928 založil miestny učiteľ Viktor Junger uvádza, že prvá ochotnícka divadelná hra bola nacvičená na spestrenie fašiangov v roku 1928. Od roku 1928, keď bola nacvičená prvá divadelná hra, dokonca aj v 40 rokoch neustala činnosť divadelného krúžku a pretrváva dodnes.

    Prvá divadelná hra, ktorú nacvičil miestny učiteľ s mládežou bola hra Sedliak zo zlatého dvora. Začiatky boli zložité. Mládenci postavili javisko v škole z bočníc gazdovských vozov. Mládenci zhotovili drevené rámy, dievčence ich obtiahli domácou vrecovinou a učiteľ Štefan Čurila na nich namaľoval aktuálne javiskové prostredie. Jeho nasledovník Andrej Ostrožovič z Trebišova nacvičoval divadelné hry s dospelou i školskou mládežou. Po režiséroch učiteľoch v ich práci pokračovali režiséri spomedzi ochotníkov, ako Jozef Andráš, Mária Pavlíková, Štefan Pálfi, Milan Pálfi a Jozef Novák.

    Repertoár hier je blízky dedinskému človeku, rieši jeho problémy, pomáha prekonávať neraz ťažké obdobia života na dedine. O práci divadelného krúžku od jeho založenia, cez oficiálne založenie Divadelného súboru Janka Borodáča pri MKS v Plechoticiach v roku 1961 pod vedením pána Štefana Pálfiho po dnešný deň by sa dala písať celá kronika veselých i smutných príhod, prekážok i povzbudení.

    Súbor sa zúčastňoval na okresných a krajských súťažiach v Revúcej a Dobšinej. Štyrikrát sa umiestnil na prvom mieste v krajských súťažiach a postúpil na celoštátne súťaže v Šuranoch a Močenku. Získal mnohé ocenenia za herecké výkony a réžiu.

    Medzi najznámejšie divadelné hry plechotických ochotníkov patrili: Rozmarín, Škriatok, Krutohlavci, Pytliakova žena, Kubo, Magda Burčová, Verona, Trasovisko , Záveje, Čachtická pani, Lurdská pastierka, Jozef z Arimatie.

    Súbor jestvuje už trištvrte storočia. Táto práca by nebola možná bez pomoci obecného úradu, bez pravidelných dotácií na činnosť divadelného súboru, poskytovania priestorov na nácvik divadelných hier a rôznych kultúrnych vystúpení. V súčasnosti súbor pracuje pod vedením Jozefa Nováka. V úlohe režiséra, scenáristu neraz i herca obetavo každoročne nacvičuje divadelné predstavenia.

    Obec Plechotice je jedinou obcou v Trebišovskom okrese, kde divadelný súbor pravidelne pracuje, zúčastňuje sa okresných, krajských i celoštátnych prehliadok a súťaží.Počasie

Kurzy ECB


Práve pripojených:
 2  užívatelia

Počet návštev
 Dnes:  176
 Včera:  163
 Júl:  3463
 Jún:  4696
 r.2021:  25307
 r.2020:  4153
 Celkom:  23497

© 2004-2021 Plechotice. All Rights Reserved. Design by sully