Domov
   Futbalový klub
   Mapa umiestnenia
   Virtuálny sprievodca
   Letecká snímka
   Fotogaléria
   Cintorin Plechotice
   Dôležité kontakty
   Škola(y)
   Internetová sieť
   Verejné obstarávania
   Divadlo
   Knižnica
   Zmluvy a faktúry
   VZN
   Územný plán
   Obec na zemplin.eu





   Podnikatelia


Dnes je sobota,  
25. november 2017  
Meniny má: Katarína



Ako ste spokojný s obecným parkom?

Vyzerá to strašne!
[26%] 
Videl/a som aj krajšie miesta!!
[25%] 
Určite nám nerobí hanbu!
[25%] 
Je to skutočne krásne miesto!
[25%] 



Počet hlasujúcich: 47007
       Vaša otázka...



NePoUtStŠtPiSo
1

2

3

4

5

6

7

8
 KO
9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21
 Pl
22
 KO
23

24

25
26

27
 S
28

29

30




P   - Papier
S   - Sklo
Pl  - Zmiešané plasty
PF - PET flaše
KO - Komunálny odpad
EO - El.odpad a kov.obaly
NO - Nebezpečný odpad
 
Platnosť od 01.01.2017



Farský úrad
   História    Kňazi    Poriadok  

Terajší farár: Mgr. Stanislav Fedor (nar. 05. 05. 1964; ord. 24. 01. 1988)

Rodáci:

   » PhDr. SS.ThDr. Anton Ocskay (05. 06. 1795 - 13. 09. 1848; ord. 02. 08. 1818)
   » Bartolomej Salka (nar. 19. 04. 1951; ord. 11. 06. 1978)
   » ThDr. Zdenko Andráš, PhD. (nar. 07. 07. 1969; ord. 12. 09. 1992), e-mail: andras.z@rimkat.sk
   » Mgr. Peter Šoltis (filiálka Čeľovce, nar. 12. 04. 1979 ; ord. 19. 06. 2004)


Kňazi ktorí pôsobili vo farnosti Plechotice:

Paulíni:
   » Rakovszki András (1723-1730)
   » Macsenga János (1730-1731)
   » Kelemen Lőrinc (1731-1734)
   » Papp János (1734-1739)
   » Pasiczki Mátyás (1739-1741)
   » Borsányi (1741-1742)
   » Vassalicz György (1742-1749)
   » Láczai Sándor (1749-1754)
   » Brandics Melchior (1754-1758)
   » Vilinyi Mátyás (1758-1760)

Kňazi Egerskej župy:
   » Doményi János (1760-1791)
   » Garamay Ferenc (1791-1796)
   » Ivanics András (1796-1798)

Kňazi Košickej župy: (od roku 1804 Košické biskupstvo)
   » Kelemen Antal (1798-1811)
   » Skopecz György (1811-1813)
   » Jánosy Pál (1813-1816)
   » Hronkovics Ferenc (1816-1856)
   » Zsolner László (1856-1882)
   » Gosztonyi Pál (1882-1887)
   » Géczy István (1888- 1919)
   » Repcsik Pál (1920)
   » Michal Gergely (1921- 1948)
   » Ján Madar, kaplán (1946)
   » Juraj Timko, kaplán (1947)
   » Ján Kostrab (1948- 1953)
   » Andrej Varga (1953 - 1961)
   » ThDr. Ján Bubán (1961-1989)
   » ThLic. František Miháľ (1989-1990)
   » Mgr. Štefan Vaňo (1990-2002)
   » JCLic. Juraj Petrík (2002-2013)
   » Mgr. Stanislav Fedor (2013-)


PhDr. SS.Th.Dr. Anton OCSKAY (1838-1848)


* 5. 6. 1795 Plechotice
o. 2. 8. 1818  
m. 17. 5. 1838  
e. 18. 8. 1838  
k. 18. 8. 1839 Stoličný Belehrad, Ladislav Barkóczy, stoličnobelehradský biskup
i. 1. 10. 1839 Košice
13. 9. 1848 Budín (Maďarsko), 9:30
p. 16. 9. 1848 Budín (Maďarsko), františkánsky kostol

Anton Ocskay [Očkai]. Potomok starého zámožného zemianskeho rodu z Očkova (Nitrianska stolica), ktorý mal majetky v Above a Zemplíne; otec sa volal Imrich, matka Ignácia, rod. Splényiová. Študoval v Košiciach, stal sa klerikom Jágerskej diecézy, filozofiu absolvoval v Jágri a teológiu na univerzite v Pešti ako pázmanista, 13. 2. 1813 PhDr. A. Ocskay nemal kanonický vek, preto bol vysvätený iba za diakona. Pokračoval v štúdiách na viedenskom Augustíneu, 1818 ceremonár, kaplán a domáci katechéta pri Štefanovi Fischerovi, jágerskom arcibiskupovi, 1820 SS.Th.Dr., 1823 c. k. dvorný kaplán a prefekt viedenského Augustínea, 1826 profesor na teologickej fakulte v Pešti, 1827 veľkovaradínsky kanonik, 1832 kráľovský radca a titulárny báčsky biskup (Bacensis), miestodržiteľský radca, 1838 archidiakon, 1838 košický biskup.

Bol učeným, dobrým a zásadovým človekom. Za Ferdinanda I. (1835 - 1848) bránil v otázke miešaných manželstiev cirkevné stanovisko. Kládol dôraz na vzdelávanie duchovných. Vydal osobitné nariadenie ohľadom farských knižníc. Podporoval hnutie spolkov striezlivosti. Aj za jeho služby sa stali prírodné pohromy; v júni roku 1845 mesto postihla povodeň, ktorá spôsobila škody aj na katedrále; roku 1846 vypukol v Košiciach hrozivý požiar, ktorý postihol značnú časť mesta. Katedrála bola zachránená vďaka nebojácnemu nasadeniu obyvateľov. Sviatosť birmovania vo svojej diecéze vysluhoval v rokoch 1841, 1842 a 1845. Zomrel počas krajinskej porady v Budíne.

Počas vakancie, ktorá kvôli nepriaznivej politickej situácii trvala dva roky, bol za kapitulného vikára už tretíkrát zvolený Ján König, kanonik a košický farár. Spravoval diecézu až do 30. 5. 1850. Najmä v roku 1849 sa neraz dostal do ťažkej situácie, keď raz musel vyhovieť maďarským, raz cisárskym požiadavkám. Po vojne ho za to cisárska vláda aj ako Nemca brala na zodpovednosť a z nepríjemnej situácie sa dostal len tak, že odvolal svoje nariadenia, ktoré vydal počas vojny v prospech maďarskej vlády.

Popis erbu. Poltený štít. Vpravo stojaca postava medveďa (klokana?) držiaca roztvorenú knihu a stojaca na pažiti. Vľavo kráčajúci pes na pažiti, v hornej časti sú vedľa seba hviezda, slnko a kosáčik mesiaca. Dve korunované helmy. Z prvej vyrastajú dve trúby, medzi ktorými je štylizovaný pasúci sa vták. Z druhej helmy vyrastá vlk (medveď), držiaci trojitú ružu. Nad prikrývadlami vpravo mitra, vľavo berla s točením dovnútra. Všetko prevýšené biskupským klobúkom.



Počasie

Kurzy ECB


Práve pripojených:
 1  užívateľ

Počet návštev
 Dnes:  84
 Včera:  347
 November:  13227
 Október:  21406
 r.2017:  16242
 r.2016:  2527
 Celkom:  23940

© 2004-2017 Plechotice. All Rights Reserved. Design by sully